Захід до Великодня

9 квітня 2012 р.

Захід до Великодня "Страсний тиждень. Святкування Пасхи.

Традиції українського народу"

 

9 квітня 2012 року у приватній Лінгвістичній гімназії відбувся захід, присвячений Страсному тижню та святкуванню Світлового Христового Воскресіння. Захід організувала та провела завідуюча кафедрою суспільно-гуманітарних дисциплін Кандиба Людмила Іванівна. Допомагали їй учениці 5-го класу Мішкой Анастасія, Кошова Поліна, Радченко Анастасія і Коротєєва Анастасія. Дівчата розповіли про звичаї українського народу щодо святкування Великодня, про традиції підготовки людей до Пасхи, про особливості Страсного тижня.

 

      

 До Великодня віруючі готуються впродовж семи тижнів Великого посту — одного з найсуворіших постів. Ці сім тижнів називаються седмицями.

Останній тиждень перед Пасхою називається Страстна Седмиця. Кожен день цього тижня мав свої особливості.

У понеділок день починався рано, особливо для жінок. Ще до сходу сонця господарниці починали білити стіни та стелю, мили лаву, стіл, двері й підвіконня. Чоловіки тим часом працювали в полі й заготовляли найкращі дрова для випікання пасок.

У вівторок готували до празника святковий одяг, прасували білизну.

У середу під вечір вже годилося впоратися з городом, навести лад у хаті, прибрати її зовні. Увечері починали вчиняти тісто для пасок та інших обрядових виробів. Дівчата вибирали яйця для крашанок та писанок і готували віск. До Великодня годилося зробити стільки писанок, щоб можна було подарувати хлопцям, хрещеникам, навіть випадковим людям, котрі завітають на погостини.

Особливе значення мав Великий четвер — день, коли Ісус разом зі своїми учнями під час Таємної Вечері розділив останню трапезу. Цей день ще називають Чистий четвер. Традиційно цього дня випікали паски, випалювали сіль, виготовляли страсні свічки. Також на Чистий четвер необхідно було підготувати до Великодня своє тіло, тобто ретельно вимитись, особливо це стосувалось дітей та хворих, адже вода на Чистий четвер змиває усі хвороби та захищає від негараздів.

           

У Страсну п'ятницю з церкви виносять плащаницю — шматок тканини, в яку було загорнуто тіло Іісуса після зняття з хреста. У цей скорботний день рекомендується нічого не їсти. Люди намагаються вести розмову в помірних тонах, не лаятися, не встрявати у суперечки.

Нарешті надходила Велика субота, яка власне й завершувала Чистий тиждень. Жінки фарбували крашанки в лушпинні цибулі, готували смажену й варену їжу.

У ніч Воскресіння Христа проводиться святкове богослужіння (Великодня Служба Божа), святяться паски, яйця та інші страви. Таким чином, церква благословляє віруючих після тривалого посту знову вживати «скоромне», тобто їсти непісні страви. Багатий великодній стіл - символ небесної радості і символ вечері Господньої.

Насамкінець заходу вчитель української мови та літератури Марченко Іванна Іванівна прочитала вірш Ігоря Калинця «Писанки», а вчитель світової літератури Кучер Анна Юріївна поетичними рядками «Христос Воскрес» привітала усіх присутніх із Великоднем. Композицію «Ave Maria» Франца Шуберта виконала вчитель музики Валерія Валеріївна Галанська.

 

Христос Воскрес!

Співає квітень,

Земля прокинулась від сну

І, щирим сонечком зігріта,

Стрічає радісно весну.

 

Христос Воскрес!

За дар спасіння

Хай шлють хвалу усі вуста.

За смерть його і воскресіння

Прославим Господа Христа!

 

З Великоднем вас, любі діти!

                                     

                                       (Фотозвіт із заходу ви можете переглянути на фотогалереї сайту)

                            Див. також святкування Великодня у 2013-2014, 2014-2015 н. р.

 

G Analytics Частная лингвистическая гимназия - официальный сайт (Киев)
сайт виготовлено компанією цена создание сайта