День святого Андрія

30 листопада 2023 р.


День святого Андрія

 

    30 листопада 2023 р. наша гімназійна родина традиційно відзначила День святого Андрія.

     У дохристиянські часи у наших  предків-слов’ян саме на цей день припадало свято Калити - вшанування Сонця як джерела світла і життя.  Тож це свято в народі називали Сонцесяйна Калита.

     За народним звичаєм молодь збиралася в одній хаті на Андріївські вечорниці та влаштовувала веселі дійства з ворожіннями, забавами та веселощами.

     

     Учителі кафедри української мови та українознавства в цей день відтворили атмосферу Андріївських вечорниць. Підготували запашну калиту, пригощали варениками та іншими українськими стравами.

      Господиня свята Пучок Юлія Вікторівна згуртувала дівчат навколо діжі з тістом, щоб приготувати калиту - коржа з діркою посередині, який символізує сонце. Дівчата замішували калиту на щастя-долю, з добрими думками, з піснями, з приказками, щоб добро і злагода панували в житті. А поки калита «випікалася», дівчата розповіли, як у давнину традиційно  ворожили на судженого.

 

   

      А тим часом на вечорниці завітали парубки. Господиня запросила хлопців до світлиці, а дівчата почастували їх смачними варениками.

      Кульмінацією свята стало кусання запашної калити. Охороняв калиту пан Калитинський, який намагався не дати пану Коцюбинському її вкусити. Хлопці відтворили діалог, який традиційно ці два герої вели між собою:

      Добрий вечір, пане Калитинський!
      — Здоров будь, пане Коцюбинський!
      — Чого пожалував?
      — Калиту кусати.
      — А я буду сажею писати!
      — А я вкушу!
      — А я впишу!

      — Ой чи впишеш, чи ні, я на білому коні і калита мені!

 

     Усі хлопчики гімназії мали змогу спробувати свої сили й відкусити шматочок калити. Той, хто не зміг вкусити калиту, був обмазаний сажею по обличчю.


     

  

 

      Міцний наш рід, жива у ньому памʼять про минуле. Ось і ожили перед нами ігри ізабави нашого народу. Тож бережіть цю прекрасну, невичерпну скарбницю. У ній розум, кмітливість, гумор, надія і світло завтрашнього дня.

Хай у вас завжди живим вогником світяться обереги культури!

 

Сердечно вітаємо всіх зі святом

 апостола Андрія Первозваного!


        


          

G Analytics Частная лингвистическая гимназия - официальный сайт (Киев)
сайт виготовлено компанією цена создание сайта