Урок-практикум "Культура мовлення" в 9 класі

02 березня 2020 р.

Урок-практикум «Культура мовлення» в 9 класі

2 березня 2020 року вчитель української мови та літератури Пучок Юлія Вікторівна організувала та провела урок культури мовлення для учнів дев’ятого  класу. Ще в часи античності мислителі  цінували мистецтво красномовства. Красиво говорити - значить правильно наголошувати  слова, інтонувати речення, вміти яскраво й образно висловити свою думку.

Насамперед дев’ятикласники  розглянули епіграф уроку - безсмертні слова Максима Рильського: «Як парость виноградної лози, плекайте мову. Пильно й ненастанно політь бур`ян…» Учні з’ясували, який «бур’ян» треба викорінювати з мови: суржик, русизми, слова-покручі, лайку та жаргон. Учитель запропонувала дітям відчути себе справжніми редакторами й дослідити та виправити найуживаніші лексичні й граматичні помилки. Учні мали змогу застосувати теоретичні відомості практично: відредагувати типові мовні покручі. Саме на цьому етапі уроку особливо ефективною стала технологія роботи в парах. Учні отримали дидактичні картки із завданнями та інструкцію щодо їх виконання. Все це забезпечило ефективну взаємодію між учнями: діти захоплено обговорювали  й аналізували завдання, радилися, дискутували, обмінювалися ідеями, аргументами та пропозиціями.  Також діти переглянули змістовні відеоролики, в яких майстри ораторського мистецтва розкрили секрети красномовства. Крім того, діти самостійно розробили й записали правила мовленнєвого етикету.

Насамкінець учитель закликала гімназистів дбати про культуру мови, адже яскраве, насичене, образне мовлення є необхідною складовою сучасної успішної компетентної особистості.