Андріївські вечорниці

12 грудня 2019 р.


Андріївські вечорниці

 

 

       13 грудня українці відзначають день Андрія Первозванного, першого з апостолів, хто пішов слідом за Ісусом Христом. З усіх свят зимового календарно-обрядового циклу день Андрія Первозванного є одним з найцікавіших і найзагадковіших.

За народним звичаєм у ніч з 12 на 13 грудня молодь збиралася в одній хаті на Андріївські вечорниці і влаштовувала веселі дійства з ворожіннями, забавами та веселощами.

              12 грудня 2019 року, в переддень свята Андрія Первозванного, наша гімназійна родина вирішила зануритися в атмосферу  Андріївських вечорниць.

Вступним словом розпочала дійство вчитель історії та українознавства Кандиба Людмила Іванівна.   Педагог розповіла гімназистам про народні традиції проведення вечорниць, обряди ворожіння, веселі ігри та розваги.


    А далі гімназійну світлицю, оформлену в етнічному стилі, заповнили звуки чудової народної пісні – це дівчата-десятикласниці зібралися на вечорниці, де на них чекала господиня – Пучок Юлія Вікторівна.

   

Господиня згуртувала дівчат навколо діжі з тістом, щоб приготувати калиту-коржа з діркою посередині, який символізує сонце. Дівчата замішували калиту на щастя-долю, з добрими думками, з піснями, з приказками, щоб добро і злагода панували в житті. А поки калита «випікалася», дівчата розповіли, як в давнину традиційно  ворожили на судженого.


Не забарилися на вечорниці й завзяті парубки – учні 9 та 10  класів. 


Кульмінацією свята стало кусання запашної калитиОхороняв калиту пан Калитинський (Дашковський Олександр), який намагався не дати пану Коцюбинському (Новікову Нікіті) її вкусити. Хлопці відтворили діалог, який традиційно ці два герої вели між собою:

   

Добрий вечір, пане Калитинський!
— Здоров будь, пане Коцюбинський!
— Чого пожалував?
— Калиту кусати.
— А я буду сажею писати!
— А я вкушу!
— А я впишу!
— Ой чи впишеш, чи ні,я на білому коні і калита мені!

 

Всі охочі мали змогу спробувати свої сили й відкусити шматочок калити. Того, кому не вдалося цього зробити, обмазували сажею.


      Ось так весело й цікаво наша гімназійна родина культивує традиції

рідного народу!

           Тож бережімо цю прекрасну  невичерпну скарбницю звичаїв  і традицій.  У ній розум, кмітливість, гумор, надія і світло завтрашнього дня.

G Analytics Частная лингвистическая гимназия - официальный сайт (Киев)
сайт виготовлено компанією цена создание сайта