Урок-практикум з риторики "Заговори, щоб я тебе побачив!"

01 березня 2019 р.

Урок-практикум  з риторики

«Заговори, щоб я тебе побачив!»

1 березня 2019 року вчитель української мови та літератури організувала та провела урок культури мовлення для учнів восьмого класу. Відомий вислів «Заговори, щоб я тебе побачив!» належить давньогрецькому філософу Сократу. Ще в часи античності мислителі цінували мистецтво красномовства. Красиво говорити - значить правильно вимовляти слова, вірно інтонувати речення, вміти яскраво й образно висловити свою думку. Саме цьому вчить наука риторика.

Насамперед восьмикласники розглянули епіграф уроку-безсмертні слова Максима Рильського: «Як парость виноградної лози, плекайте мову. Пильно й ненастанно політь бур`ян…» Учні з’ясували, який «бур’ян» треба викорінювати з мови: суржик, росіянізми, слова-покручі, лайку та жаргон. Учитель запропонувала дітям відчути себе справжніми редакторами й дослідити та виправити найуживаніші лексичні й граматичні помилки. Також восьмикласники дізналися багато нового й цікавого про невербальні засоби спілкування: міміку та жести. Гімназисти переглянули змістовний відеоролик, в якому майстри ораторського мистецтва розкрили секрети красномовства. Крім того, діти дослідили народні прислів’я, в яких йдеться про значення мови, а також самостійно розробили правила мовного етикету.

Насамкінець учитель закликала юне покоління дбати про культуру мови, адже яскраве, насичене, образне мовлення є необхідною складовою сучасної успішної компетентної особистості.