Trzydzieści lat w jednej Rodzinie

 31 травня 2018 р.                                                                                      Газета "Dziennik Kijowski"


Trzydzieści lat w jednej Rodzinie 


    W tym roku najstarsze na Ukrainie i najliczebniejsze w Kijowie Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. A. Mickiewicza obchodzi piękny Jubileusz – 30-lecie działalności. W ostatni dzień wiosny, 31 maja, w czytelni biblioteki też noszącej imię największego polskiego wieszcza w uroczystej i podniosłej atmosferze członkowie Stowarzyszenia i liczni gości, w tym prezesi i przedstawicieli innych środowisk polonijnych, zebrali się razem, aby świętować tę znaczną datę.


     W gościnnych progach tej placówki społecznicy KPSKO im. Adama Mickiewicza w ciągu tych 30. lat organizują konferencje naukowe, prezentacje, tematyczne wieczory i obchodzą tradycyjne polskie święta.

      Podniosły charakter spotkania potęgowała obecność Kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie Tomasza Dederko, który zawitał tu z okazji święta, aby przywitać i podziękować wszystkim wieloletnim działaczom, którzy wspomagają polską działalność w Kijowie. Najserdeczniejsze słowa uznania zabrzmiały w adres prezes Ireny Gilowej, która już 21 lat temu zastąpiła założyciela i pierwszego prezesa  Stowarzyszenia śp. Anatola Romeyko.

 

Radca Tomasz Dederko przekazuje na ręce prezes Ireny Gilowej Dyplom Uznania i wspaniały bukiet kwiatów

        Starannie i razem z tym dynamicznie opiekuje się ona Stowarzyszeniem, kultywując i propagując polską kulturę w Kijowie. Właśnie, dzięki jej staraniom, liczba członków organizacji na dzień dzisiejszy przekracza już pół tysiąca osób.

       Inaugurując imprezę, Irena Gilowa pogratulowała najstarszym członkiniom, które razem idą ramię w ramię od pierwszego dnia zaistnienia Stowarzyszenia, w tym w szczególności: Irenie Ponomarenko, Ninie Smoła, Nadziei Slesariewej, Tamarze Sawenko, Irenie Gołybardowej, Helenie Cwietowej. Opowiedziała też o różnych najciekawszych wydarzeniach, które odbywały się na przestrzeni tych wielu lat. Z żalem zauważyła, że od wieloosobowej grupy kombatantów sekcji weteranów Wojska Polskiego zrzeszonych w Stowarzyszeniu pod kierownictwem Alfreda Augstkałna, dziś żyje tylko parę osób. A dzieci, które w ciągu 15. lat tańczyły w zespole „Konopniczki”, reprezentującym Stowarzyszenie na wszystkich imprezach polonijnych zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce, dawno wyrosły i teraz już mają swoje dzieci… Kierownikiem  artystycznym   zespołu   była  zasłużona  Artystka  Ukrainy balerina  Lidia Onyszczenko.  To wszystko goście mogli zobaczyć na wideo, które pokazano na sali.

 

Pani Prezes przyjmuje gratulacje od Iryny Konowałowej (L) – dyrektor Centralnego Systemu Bibliotek Dzielnicy Szewczenkowskiej m. Kijowa oraz dyrektor biblioteki im. A. Mickiewicza Tetjany Jewchomiszcz

       Z okazji jubileuszu członków KPSKO pozdrowił prezes ZPU Antoni Stefanowicz dziękując im za ofiarną pracę. Przypomniał też, iż jest to najstarsza organizacja polska w niepodległej Ukrainie, gdyż bierze swój początek od Polskiej Sekcji Kulturalno-Oświatowej, powołanej przy Ukraińskim Towarzystwie Przyjaźni i Łączności Kulturalnej z Zagranicą 5 lipca 1988 r. Poszczycił się też swoją legitymacją (pod nr 33), ponieważ zaczął swoją społecznikowską działalność w ruchu polskim w szeregach tej organizacji.

      Maria Siwko - dyrektor Domu Polskiego w Kijowie, działającym przy Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie – gratulowała też działaczom KPSKO za owocną działalność i za przyjazną długoletnią współpracę między organizacjami.

      W ten wieczór padło wiele słów wdzięczności i życzeń dalszych sukcesów od licznych gości, przybyłych na Jubileusz.


Prezes Irena Gilowa przedstawia jednego z najmłodszych artystów Jegora Kiriłowa, ucznia Warszawskiej Szkoły Baletowej

      Utalentowani działacze Stowarzyszenia wystąpili z biegle wyreżyserowanym i ciekawym programem artystycznym, w którym zabrzmiały zarówno polskie jak i ukraińskie, ludowe i współczesne utwory poetyckie, instrumentalne i wokalne.

       Najwspanialszym muzycznym akcentem spotkania były występy znanej wokalistki operowej Kateryny Markowskiej oraz wszechstronnie utalentowanej piosenkarki, kompozytorki, laureatki międzynarodowych konkursów Ołesi Sinczuk. Zadziwił też obecnych swoim talentem recytatorskim najmłodszy wykonawca Jegor Kiriłow, uczeń Warszawskiej Szkoły Baletowej, który w tak młodym wieku występował już na scenie Warszawskiej Opery, zaś w Kijowie występuje w musicalu „Dźwięki muzyki”.


Najwspanialszym muzycznym akcentem spotkania były występy znanej wokalistki operowej Kateryny Markowskiej

     Czas spotkania upłynął w ciepłej, świątecznej atmosferze i jak zwykle stał się sposobnością do rozmów i zwierzeń, które jeszcze długo toczono przy lampce wina.

      No cóż, życzymy Stowarzyszeniu minimum kolejnych 30. lat!

Andżelika PŁAKSINA


Посилання на статтю з офіційного сайту газети «Dziennik Kijowski»

G Analytics Частная лингвистическая гимназия - официальный сайт (Киев)
сайт виготовлено компанією цена создание сайта