Na obchody święta zawitali polscy koryfeusze

8 2016 .                                                                             "Dziennik Kijowski"


Na obchody święta zawitali polscy koryfeusze


                  

                          Utalentowani gimnazjaliści i dyrektor uczelni Walentyna Daszkowska

     Kopernik,  Sienkiewicz  Szopen,   Paderewski, Maria  Curie-Skłodowska  zawitali    do    Biblioteki      im.  A. Mickiewicza na uroczysty wieczór zorganizowany z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski przez Kijowskie Polskie Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adama Mickiewicza.

Oczywiście w te postacie koryfeuszy polskiej kultury wcieliła się młodzież prezentując widowisko przygotowane przy współudziale Prywatnego Gimnazjum Lingwistycznego kierowanego przez Walentynę Daszkowską. Doskonała polszczyzna i artystycznie dograne koncepcje - to w dużej mierze zasługa kadry pedagogicznej Gimnazjum, w tym nauczycielek: Julii Krasnopolskiej i Nadiji Hanszczuk.

Muzyka, pieśń i poezja patriotyczna wypełniła ten pełny polskich akcentów wieczór. Na niwie życiorysu Curii-Skłodowskiej zabrzmiały też motywy francuskie, a mianowicie piosenka z repertuaru Edith Piaf Non! Je ne regrette rien w mistrzowskim wykonaniu wykładowczyni muzyki w Gimnazjum Walerii Gałańskiej. Po części artystycznej gospodarze zaprosili wszystkich uczestników do świątecznego poczęstunku.

     

Wśród zaproszonych gości byli też Konsul Generalny RP w Kijowie Tomasz Dederko i prezes Partii Polaków Ukrainy Stanisław Kostecki


                                                       

    Nie żałuję niczego - Waleria Gałańska i jej fantastycznie udane wcielenie w Edytę Piaf


                                                     

                        O obrotach ciał niebieskich opowiadał zebranym Daniel Hanszczuk


                  

Nad organizacją całości przedsięwzięcia czuwali - prezes Polskiego Stowarzyszenia KulturalnoOświatowego im. A. Mickiewicza w Kijowie Irena Gilowa i dyrektor biblioteki noszącej imię polskiego wieszcza Tetiana Jewchomiszcz

G Analytics - ()